Yokuşta aracı kaldırmak

A. YOKUŞTA KAVRAMA (DEBRİYAJ) İLE KALKIŞ TEKNİĞİ
Bu iki tekniği de daha az eğimli yokuşta çalışmaya başlıyoruz. Daha sonra dik rampalarda çalışıp kendimizi geliştiriyoruz.

1. Aracınızı uygulama yapacağımız (dik yokuş, rampa) yolun sağ tarafında bankete, kaldırıma yakın bir şekilde durduruyoruz.
2. Araç çalışır vaziyette, vites boşta, sağ ayağınız fren pedalına basılı durumda olmalıdır.
3. Sol ayağınızla debriyaj pedalına sonuna kadar basıp, birinci vitese alıyoruz.
4. Bu durumda, freni bırakmadan yavaş yavaş debriyaj pedalını bırakmaya başlıyoruz.
5. Motorun sesini çok dikkatli bir şekilde dinleyip, debriyajı bırakırken motorun sesinde bir değişiklik olduğunu duyacaksınız. Motorun sesinde azalma, direksiyonda bir titreme (vibrasyon) hissedeceksiniz.
(Bu durum, tam basılı debriyaj pedalını bırakmaya başladığınızdan yaklaşık olarak 20 / 25 mm bıraktıktan sonra gerçekleşmeye başlar. Bu mesafe, araçtan araca değişiklik göstereceğinden, mesafeyi fazla dikkate almayın. Motorun sesini dinleyiniz.)
6. Bu durumda, debriyaj pedalını tutalım. Artık debriyaj pedalını bırakmayın. Ayağınız sabit kalsın.
7. Fren pedalını yavaşça bırakın. Aracınızın geri gitmediğini sabit olarak yerinde durduğunu göreceksiniz.
8. Önce bir miktar gaz veriniz. Motorun sesini normale getirecek ve direksiyondaki titremeyi durduracak kadar.Sabit bir şekilde gaza bir miktar basınız. Gaza basarken yavaş yavaş ta debriyajı bırakın. Aracınız, geri hareket etmeden ileri gitmeye başlayacaktır. Debriyajı aniden bırakmayınız. Araç en az bir araç boyu gidene kadar debriyajı yavaşça bırakın.
9. Kavramayla (Debriyajla) kalmış oldunuz. Eğimi artırarak iyice pratik kazanana kadar çalışıyoruz.

B. YOKUŞTA EL FRENİ İLE KALKIŞ TEKNİĞİ

1. Aracınızı uygulama yapacağınız (dik yokuş, rampa) yolun sağ tarafında bankete, kaldırıma yakın bir şekilde durdurunuz.
2. Araç çalışır vaziyette, vites boşta, el freni çekili durumda olmalıdır.
3. Sol ayağınızla debriyaj pedalına sonuna kadar basın, aracı birinci vitese takınız. Sağ ayağınız gaz da olsun.
4. Bu durumda, el frenini bırakmadan yavaş yavaş debriyaj pedalını bırakmaya başlayınız.
5. Motorun sesini çok dikkatli bir şekilde dinleyin, debriyajı bırakırken, motorun sesinde bir değişiklik olduğunu duyacaksınız. Motorun sesinde azalma, direksiyon da bir titreme (vibrasyon) hissedeceksiniz.
(Bu durum, tam basılı debriyaj pedalını bırakmaya başladığınızdan yaklaşık olarak 20 / 25 mm bıraktıktan sonra gerçekleşmeye başlar. Bu mesafe, araçtan araca değişiklik göstereceğinden, mesafeyi fazla dikkate almayın. Motorun sesini dinleyiniz. )
6. Bu durumda, debriyaj pedalını tutun. Artık debriyaj pedalını bırakmayın. Ayağınız sabit kalsın.
7. El frenini yavaşça bırakın. Aracınızın geri gitmediğini sabit olarak yerinde durduğunu göreceksiniz.
8. Önce bir miktar gaz veriniz. Motorun sesini normale getirecek, direksiyonda ki titremeyi durduracak kadar. Gazı az az verin ve sabit bir şekilde gaza bir miktar basınız. Gaza basarken yavaş yavaş ta debriyajı bırakın. Aracınız, geri hareket etmeden ileri gitmeye başlayacaktır. Debriyajı aniden bırakmayınız. Araç en az bir araç boyu gidene kadar debriyajı yavaşça bırakın.
9. El freni ile harekete geçmiş oldunuz. Eğimi artırarak iyice pratik kazanana kadar çalışıyoruz.