Otomatik vites

direksiyon eğitimi

özel direksiyon kursu

OTOMATİK VİTESLİ ARACIN PRATİK KULLANIM YÖNTEMLERİ

1. Aracınızı P’den D konumuna aldığınızda muhakkak vitesin oturmasını bekleyin ve öyle harekete geçin.
2. Dik yokuş inişlerinde 3-2-1 konumlarını aracın sürhatine uygun olarak kullanabilirsiniz, bu sayede manuel vitesli araçlardakine benzer bir motor freni şansınız olur.
3. Özellikle şehir içi kullanımlarda rampa çıkarken sport tuşu (vites kolunun üzerinde bulunan düğme devredeyken konsolda sarı renk “s” amblemi çıkar) çok işlevsel bir konumdur. Biraz açmak gerekirse örneğin rampa yukarı kalktınız, öndeki araç birkaç saniye sonra 1 den 2 ye atarken yavaşladı sizde gayri ihtiyarı ayağınızı hafif gazdan çektiniz aracınız direk 2 ye geçer ve öndeki araç tekrar ivmelendiginde sizinki zorlanır çünkü devri çok duşüktür tekrar vites kuçültmesi için ya tam gaz yapmak gerekir yada manuel olarak vitesi 1’e almak gerekir işte sport tuşu burada devreye girer tuşa basıp az gaza dokunduğunuzda aracınız hemen tepki verip vites küçültür.
4. Sport tuşu sadece spor kullanım için değil güvenli kullanım içinde kullanılabilir, örneğin rampa inişinde düğmeye bastığınızda araç bir vites ufaltır ve bir miktar motor kompresyonu sağlanmıs olur.
5. Ayda bir kez motor yağ çubuğunun kenarında bulunan şanzuman yağı kontrol çubuğundan şanzumanın yağ seviyesini kontrol edin (sıcak veya soğuk şanzuman için iki farklı kontrol çizgisi vardır çubukta)
6. Her 60.000 km de bir şanzuman yağınızı ATF (otomatik şanzuman yağı) ile değiştirmeyi ihmal etmeyin insan için kan ne kadar önemli ise otomatik şanzuman içinde yağ aynı şeydir.
7. Aracınızı P’den R konumuna aldığınızda muhakkak vitesin oturmasını bekleyin ve öyle harekete geçin
8. Aracınızı tamamen durdurmadan P konumuna almayınız.
9. Aracınızı yokuş bir yere park ettiğinizde sadece vitesi P konumuna almayın ilave olarak el freninizide çekin çünkü araç P konumunda hareket etmemesini sağlayan ufacık bir metal tırnaktır ve zamanla aşırı yüklenmeden dolayı zedelenip arıza çıkartabilir.
10. Aracınızın viteslerini rahat değiştirebilmesi için vites degisimi istediginizde ayagınızı hafif gazdan cekerek şanzumana yardımcı olmanız uzun ömrü acısından çok faydalı bir harekettir.
11. Vites kolunun yan kısmında bulunan ve üzerinde kar tanesi işreti olan düğme ise kar modudur. Kaygan zeminde patinaja duşmeden aracı kaldırmaya yardımcı olabilmesi acısından konulmuş bir fonksiyondur, bu düğmeye bastığınızda aracınız 3. viteste kalkış yapar hızınız 70 km/h ye çıktığında otomatik olarak devreden çıkar.
12. Ani ve dip gaz kalkışlar yapmak otomatik şanzumanı en yoran ve arıza açmasına sebep verebilecek harekettir, özellikle 5 yaşın üstündeki araçlarda bir kaç kez bu hareketi yapmak neredeyse keçe patlamasını kaçınılmaz hale getirir ve tamiri de masraflıdır.
13. Yaygın kanının aksine otomatik şanzumanlar en az manuel şanzumanlar kadar belki daha da sağlamdır, genellikle özellikle eski modellerde kullanım yanlışlıklarından ve bakımsızlıktan arıza vermektedirler ve bu durumda da aracınızı kesinlikle bu işin ehli tek işi otomatik şanzuman olan ve referansları kuvvetli bir ustanın ellerine emanet ediniz, çoğu kişi onarımını yapabileceğini söyler ama gerçekten bu işi yapabilecek insan sayısı gerçekten çok sınırlıdır.