Manuel vites

DÜZ VİTESLİ ARAÇLAR

Düz vitesli araçlarda ileri vitesler tüm otomobiller de aynı şekildedir. Boş vitesten 1. vitese almak için debriyaj pedalına sonuna kadar basılır ve vites kolu önce sürücü tarafına doğru 1. ve 2. vitesin bulunduğu kısmı bir duvar gibi düşünürsek, yan duvara dayanıncaya kadar çekilir, sonra öne ileri doğru itilerek 1. vitese alınır.
1 den 2. vitese almak için sol taraftaki duvara dayalı şekilde önce boş duvara dayalı şekilde arkaya kadar çekilir.
2 den 3. vitese almak için vites kolu hafif öne itilerek boşa alınır, sonra düz öne ileri doğru itilerek 3. vitese alınmış olur.
3 den 4. vitese almak için vites kolu düz arkaya doğru 2 kademede çekilir.
4 den 5. vitese almak için önce vites kolu hafif öne itilerek boşa alınır, sonra vites kolu sağ tarafa doğru yan itilerek sağ duvara dayanır, sonra öne doğru itilerek 5. vitese alınır.
Geri vites araçlarda farklı yerde olabilir. Geri vitese almak için araç önce boşta olması gerekir. Daha sonra vites kolu üzerindeki şemaya göre aşağı doğru bastırılarak 1. vitesin olduğu tarafa doğru yan itilerek duvara dayanır, sonra öne doğru itilerek geri vitese alınmış olur.

direksiyon kursu

araç pedalları

Sol ayak debriyaj pedalını kullanır.Kavrama noktasına gelene kadar topuk yerden kaldırılmaz.
Sağ ayak hem fren hem gaz pedalını kullanır, frenin altında ayak topuğu yere sabit durur, ayağı kaldırmadan sadece parmakların ucu ile gaz ve frene basılır.
Debriyaj: Debriyaj motordaki kuvvet hareketini tekerleklere iletmek için kullanılan bir mekanizmadır. Her vites değiştirilirken kullanılır. Bunun dışında kullanılmaz. Çok basit ve kolay bir amacı olan debriyajı doğru kullanmayı öğrenelim. Debriyajı sert ve aniden bırakmayalım. (Ama basarken birden basabiliriz)
Gaz: Gaza kesinlikle birden bire basmayın, az az basın. Ayrıca gaz pedalını basarken motorun sesini dinleyin, göstergelerdeki motor devir göstergesi gaz pedalına bağlı olarak aracınızın devrini gösterir.
Fren : Ayak freni bütün tekerleklerin aynı anda frenlemesini sağlar. Araçlarda Westinghause veya ABS fren sistemi bulunur. ABS daha iyi bir frenleme sistemidir. Frene bastığımızda tekerleklerin kilitlenmesini önleyerek direksiyon hareketiyle engelden kaçmamıza olanak sağlar.